Czyszczenie chemiczne a lagoon®

Czym tak naprawdę jest proces czyszczenia chemicznego („pranie na sucho” – ang. “dry cleaning”)?

W praniu chemicznym jako rozpuszczalnika używa się czterochlooretylenu (znanego również jako PER), środka o działaniu narkotycznym, silnie toksycznego dla układu nerwowego, zaliczanego do substancji rakotwórczych. Długotrwałe narażanie na działanie PER może powodować różne choroby. Ponadto środek ten działa drażniąco na skórę, z którą to przecież nasze ubrania mają stały kontakt.

Niestety niemal zawsze część użytego rozpuszczalnika pozostaje w tkaninie i uwalnia się stopniowo jeszcze przez długi czas po odebraniu garderoby z pralni. Świadczy o tym charakterystyczny, ostry i słodkawy zapach wydobywający się z wyczyszczonych ubrań. Do niedawna była to jedyna możliwa metoda czyszczenia odzieży, z zaleceniem producenta „czyścić chemicznie” lub „nie prać w wodzie”.
Obecnie wiele słów krytycznych kierowanych jest pod adresem zakładów czyszczenia chemicznego odzieży, właśnie z powodu szkodliwego oddziaływania stosowanych w nich rozpuszczalników.

Rządy niektórych krajów takich jak Niemcy czy Francja wprowadziły specjalne restrykcje dotyczące nowo powstających zakładów czyszczenia chemicznego odzieży oraz prowadzą ścisłą kontrolę istniejących pralni. Czterochloroetylen ma być zakazany w Kalifornii do 2022 roku .

lagoon® – jedyna alternatywa

Najnowsze rozwiązania w pralnictwie podążają w kierunku nowoczesnego bezpiecznego dla wszystkich tkanin prania na bazie wody.
W 2004 roku firma Electrolux we współpracy z Woolmark (organizacją zrzeszającą największych światowych hodowców wełny) stworzyła system czyszczenia wodnego garderoby o nazwie lagoon®.

Electrolux lagoon® jest w pełni ekologiczną alternatywą dla pralni chemicznych. Dzięki zastosowaniu specjalnie stworzonych na potrzeby systemu w pełni biodegradowalnych detergentów oraz opracowaniu urządzeń pralniczych i suszących, odpowiednich programów prania, a także całej linii urządzeń wykończeniowych, możliwe było stworzenie kompletnego systemu czyszczenia garderoby opartego na wodzie jako naturalnym rozpuszczalniku.

Stosowanie lagoon® pozwala na osiągnięcie dużo lepszych rezultatów czyszczenia wszelkiego typu garderoby

lagoon_small

Najważniejsze aspekty świadczące o wyższości lagoon® nad praniem chemicznym:

  • lagoon® jest rozwiązaniem przyjaznym dla środowiska.
   Podstawowym rozpuszczalnikiem jest tu woda, a wszystkie stosowane środki są biodegradowalne,
  • lagoon® oferuje możliwość profesjonalnego czyszczenia wełny, jedwabiu, wiskozy i tych tkanin oraz włókien, które do niedawna nadawały się wyłącznie do czyszczenia chemicznego,
  • lagoon® jest idealnym rozwiązaniem do prania strojów z delikatnymi dodatkami, takich jak np. suknie ślubne. Nie jest to możliwe w agregacie chemicznym, gdyż wszelkie aplikacje z tworzyw sztucznych mogłyby ulec roztopieniu w agresywnym rozpuszczalniku,
  • tkaniny czyszczone w lagoon® pachną świeżo, są bardziej miękkie w dotyku, ich kolory są bardziej wyraziste a biel jaśniejsza. Dzięki użyciu wody i detergentów włókna są czyszczone na wskroś, co zapewnia doskonałe rezultaty. W pralni chemicznej rozpuszczane są głównie plamy z tłuszczu, podczas gdy reszta zabrudzeń pozostaje nadal wewnątrz włókien, wraz z wyczuwalnym przykrym zapachem rozpuszczalnika,
  • lagoon® jest jedynym na świecie systemem czyszczenia garderoby w wodzie posiadającym certyfikat The Woolmark Company. Koncepcja ta jest stale rozwijana co gwarantuje bezpieczeństwo czyszczenia garderoby uszytej z najwyższej klasy wełny.