Czyszczenie chemiczne zwane inaczej “czyszczeniem na sucho”

Nie takie suche, nie takie czyste

Prać tylko chemicznie… ale czym tak naprawdę jest proces czyszczenia chemicznego? Maszyna do prania chemicznego (“prania na sucho” – ang. “dry cleaning”) działa podobnie do domowej pralki w połączeniu z suszarką. 
Wszystkie pralnie chemiczne w okolicy i większość w Polsce używa tej metody czyszczenia.

Jak to działa?

    1. Najpierw ubrania są umieszczane w bębnach pralniczych, następnie bęben napełnia się mniej więcej w 1/3 środkiem chemicznym o nazwie czterochlooretylen (również zwanym jako PER ) w dalszej kolejności bęben zaczyna wirować sprawiając wchłanianie się środka w ubranie.
    2. Taki cykl trwa zwykle od 8-15 minut (w zależności od tkaniny). Podczas procesu prania solwent chemiczny kilkukrotnie przechodzi przez filtr, który ma za zadanie usunąć z niego brud oraz maź zanim czterochloroetylen trafi do następnego cyklu czyszczenia kolejnej partii odzieży . Ten sam środek chemiczny zostanie wykorzystany wielokrotnie aby wyczyścić tysiące ubrań. W praktyce bywa niestety tak, że im tańsze usługi w Twojej pralni chemicznej tym bardziej prawdopodobnym jest że rzadziej wymienia ona stale filtrowany i trujący, rakotwórczy rozpuszczalnik…
    3. Podczas pierwszych trzech minut cyklu prania chemiczny PER rozpuszcza zabrudzenia a po około dziesięciu minutach cyklu brud zaczyna oddzielać się od włókien w ubraniach. Jest on zatrzymywany w filtrze osadowym.
    4. Otulone w chemikaliach i zabrudzeniach tkaniny są kilkukrotnie płukane świeżo destylowanym rozpuszczalnikiem. Następnie maszyna w procesie oddzielania odzyskuje 99,99% rozpuszczalnika.
    5. Proces suszenia w praniu chemicznym polega na wdmuchaniu ciepłego powietrza wewnątrz tkaniny a następnie przez jednostkę chłodzącą, która skrapla chemiczne opary i zwraca je do przefiltrowanego rozpuszczalnika do ponownego użycia po raz kolejny i kolejny …i kolejny.

Bardzo często właściciele pralni chemicznych twierdzą, że ich metoda jest ekologiczna, ponieważ toksyczny rozpuszczalnik krąży w agregacie w obiegu zamkniętym. Niestety nawet w takim przypadku części użytego rozpuszczalnika pozostają w tkaninie. Czterchloroetylen uwalnia się stopniowo z odzieży, przez długi czas po odebraniu garderoby z pralni. Świadczy o tym charakterystyczny, ostry, słodkawy zapach wydobywający się z wyczyszczonych na sucho ubrań.

Obecnie wiele słów krytycznych kierowanych jest pod adresem zakładów czyszczenia chemicznego odzieży, a szczególnie szkodliwego oddziaływania stosowanych rozpuszczalników nie tylko na na operatorów maszyn i środowiska naturalnego. Lista zarzutów stawianych zakładom chemicznego czyszczenia w badaniach naukowych jest coraz dłuższa. Rządy niektórych krajów takich jak Niemcy czy Francja specjalne restrykcje dotyczące nowo powstających zakładów czyszczenia chemicznego odzieży oraz prowadzą ścisłą kontrolę istniejących pralni. Czterochloroetylen ma być zakazany w Kalifornii do 2022 roku.

Jest tylko jedna alternatywa – świat zmierza w kierunku nowoczesnego bezpiecznego dla wszystkich tkanin prania na bazie wody.